Sezon grzewczy niejednokrotnie stanowi ogromne obciążenie dla budżetu domowego. Ogrzewanie mieszkania czy domu pochłania bowiem dużą ilość energii, co z kolei przekłada się na wysokie rachunki. Na szczęście istnieją jednak sposoby pozwalające obniżyć koszty ogrzewania, nie rezygnując przy tym z przyjemnej temperatury w naszych wnętrzach. Jednym z nich jest zakup okien energooszczędnych, bądź wybór stolarki okiennej o charakterze pasywnym, charakteryzującej się niskimi wskaźnikami przepuszczalności ciepła. Nie można zapomnieć też o tzw. ciepłym montażu, którego zalety są nie do przecenienia. Na co zwracać więc uwagę decydując się na zakup okien do zadań specjalnych? Podpowiadamy!
Okna energooszczędne – estetyka i funkcjonalność, którą z pewnością docenisz
W dobie ciągle rosnących kosztów energii cieplnej warto zadbać o odpowiednią izolację termiczną budynku. Nieszczelne okna w naszym domu, mieszkaniu czy biurze sprawiają, że tracimy nie tylko aż 30% cennego ciepła, ale również nawet kilkaset złotych rocznie. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób sięga po nowoczesne rozwiązania, pozwalające obniżyć rachunki za ogrzewanie. Kupując okna energooszczędne warto więc zwrócić uwagę na współczynniki przenikania ciepła, czyli Uw – współczynnik przenikalności cieplnej całego okna, Ug- współczynnik przenikania ciepła szyby oraz Uf – współczynnik przenikania ciepła ramy okiennej. Im są one niższe, tym mniej energii cieplnej ucieka z pomieszczenia. Według najnowszych wytycznych, w oknach umieszczonych na elewacjach współczynnik przenikania ciepła (Uw) nie może przekraczać 0,9 W/(m2∙K). Niezwykle ważna jest również liczba występujących w profilu okiennym komór czy też sama głębokość zabudowy.
Okna energooszczędne w segmencie domów jednorodzinnych powoli stają się już standardem. Z jednej strony ich wybór wiąże się z szybującymi cenami energii, z drugiej zaś jest podyktowany regulacjami prawnymi, mającymi na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Wielu inwestorów zdaje sobie również sprawę z korzyści wynikających z wyboru takiego rozwiązania, a jest ich wiele. Ten rodzaj okien charakteryzuje się niskimi wskaźnikami przepuszczalności ciepła, co pozwala im w maksymalny sposób zatrzymać pożądaną we wnętrzu temperaturę. Prócz tego lepiej chronią pomieszczenia przed ekstremalnymi temperaturami – chłodem zimą czy gorącem w porze letniej oraz wilgocią.
Niezaprzeczalną zaletą okien energooszczędnych, prócz oszczędności na rachunkach za ogrzewanie czy klimatyzację, jest zmniejszenie poziomu hałasu docierającego z otoczenia. Decydując się na zakup tego rodzaju okien nie tylko zaoszczędzisz sporo pieniędzy, ale także przyczynisz się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Okna energooszczędne pozwalają bowiem w znacznym stopniu ograniczyć ilość emitowanych przez gospodarstwa domowe zanieczyszczeń. Warto również podkreślić, że takie rozwiązanie podwyższa wartość domu czy mieszkania. Warto również podkreślić, że takie rozwiązanie podwyższa wartość domu czy mieszkania.
Decydując się na zakup okien energooszczędnych, musimy przygotować się na spory wydatek, jednak ta inwestycja zwróci się już po kilku latach. Można również skorzystać z dofinansowania z programu Czyste Powietrze i zyskać nawet 79 000 zł.
Okna pasywne – nowatorskie rozwiązanie, pozwalające wiele zaoszczędzić
Jednym z najważniejszych trendów współczesnego budownictwa z pewnością jest energooszczędność. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zakup okien pasywnych, zdając sobie sprawę, że taka inwestycja zwróci się już w niedługim czasie. Ten rodzaj stolarki otworowej charakteryzuje się doskonałymi właściwościami termicznymi oraz izolacyjnymi. Ogranicza straty energii w pomieszczeniu nawet do 45%, znacznie zmniejszając w ten sposób koszty ogrzewania. Warto również podkreślić, że okna pasywne zostały wyposażone w inteligentny system wentylacji, który umożliwia dostęp świeżego powietrza do wnętrza, ale nie powoduje utraty ciepła zimą i nie ociepla pomieszczenia latem. Należy także dodać, iż na pasywność wpływają nie tylko parametry samego okna czy też sposób jego montażu, ale także samo usytuowanie budynku.
Okna pasywne posiadają znacznie większą niż standardowa głębokość profili. Najczęściej są wyposażone w trzyszybowe pakiety – zespolone przy użyciu ramek dystansowych. Stosuje się w nich także technologię wklejania szyb i usuwa z profili metalowe wzmocnienia, co pozwala do maksimum podwyższyć funkcje termoizolacyjne okien. Zastąpienie ramek dysonansowych wykonanych z aluminium ciepłymi ramkami z tworzywa polimerowego zapobiega tworzeniu się tzw. mostków termicznych przy krawędziach szyby. Przestrzenie międzyszybowe w oknach pasywnych zostały wypełnione gazem szlachetnym, podnoszącym ich właściwości termoizolacyjne. Ramy okienne mogą być wykonane z różnych surowców, jednakże największą popularnością cieszą się te wykonane z tworzywa PCV. Natomiast profile okienne składają się z co najmniej 6 komór, które sprawiają, że konstrukcja zyskuje doskonałe parametry cieplne.
Warto również podkreślić, że zamienne używanie określeń okna energooszczędne i pasywne jest błędem. O ile każde okno pasywne jest energooszczędne, to nie każde okno energooszczędne można nazwać pasywnym. Różnice widać zarówno w samych parametrach obydwu okien, jak ich budowie czy sposobie montażu.
Okna energooszczędne i pasywne to jednak nie wszystko…
Nawet najnowocześniejsze okna nie będą należycie spełniały swoich funkcji, jeśli zostaną nieprawidłowo zamontowane. Źle osadzona stolarka okienna nie tylko będzie skutkować wychłodzeniem pomieszczenia, ale również zawilgoceniem konstrukcji i izolacji oraz rozwojem pleśni i grzybów.
Profesjonalny, ciepły montaż to absolutna podstawa, zapewniająca należytą funkcjonalność okien energooszczędnych i pasywnych. Tylko wtedy inwestycja w stolarkę ma szansę zwrócić się nam z nawiązką. W tzw. ciepłym montażu prócz standardowej pianki wykorzystuje się również paroprzepuszczalną oraz paroszczelną folię, bądź też taśmy rozprężne. Takie rozwiązanie chroni izolację przed wilgocią i działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.
Wymiana okien to doskonały sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Warto zdecydować się na taką inwestycję, która z pewnością zaprocentuje w przyszłości!