Decydując się na zakup okien najczęściej zwracamy uwagę na ich kształt, kolor czy materiał, z którego zostały wykonane. Niewielu z nas, prócz fachowców z branży oczywiście😊, wybierając dany produkt przygląda się szybom czy innym elementom składowym okna. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę, że odpowiednio dobrana szyba, rodzaj okuć czy nawiewników ma ogromny wpływ na komfort użytkowania systemów okiennych, a w wielu przypadkach zapewnia bezpieczeństwo – Tobie, Twojej rodzinie czy pracownikom. Okna stanowią inwestycję na lata. Warto więc sięgnąć po produkt, który jest nie tylko estetyczny, ale również funkcjonalny.
SZYBY – MUST HAVE KAŻDEGO OKNA
Funkcje stolarki okiennej nie kończą się na zapewnieniu dopływu dużej ilości światła słonecznego. Podnoszą bowiem komfort i bezpieczeństwo każdego budynku. W zależności od rodzaju konstrukcji cechuje je zwiększona energooszczędność, zabezpieczają również nasz dobytek przed kradzieżą czy też tłumią hałas, co jest szczególnie ważne, gdy budynek położony jest przy ruchliwej ulicy.
SZYBY TERMOIZOLACYJNE
Są pokryte warstwą metali szlachetnych, niewidoczną dla ludzkiego oka. Jej zadaniem jest minimalizowanie strat ciepła w pomieszczeniu. Warto również podkreślić, że mimo takiej funkcji nie hamują dopływu promieni słonecznej z zewnątrz. Szyby termoizolacyjne umieszczane są od wewnątrz pomieszczenia, od zewnątrz montowana jest zwykła szyba. W środku pakietu szybowego znajduje się warstwa metali szlachetnych, stanowiąca ochronę przed różnego rodzaju uszkodzeniami.
SZYBY DŹWIĘKOCHŁONNE
Stopień tłumienia dźwięków z otoczenia zależy od grubości szyby. Stąd też im jest ona grubsza, tym lepiej izoluje hałas. Dzieje się tak dlatego, gdyż w miarę wzrostu masy szkła, maleje swobodnie przepuszczana częstotliwość. Im niższa, tym mniej słyszalna dla ludzkiego ucha. W przypadku szyb dźwiękochłonnych są one łączone w sposób elastyczny, a we wnętrzu pakietu szybowego umieszcza się gazy tłumiące.
SZYBY ABSORBCYJNE
Najczęściej tego typu szyby są barwione na kolor niebieski, zielony, brązowy, bądź szary. Znacząco więc zmieniają sposób doświetlenia pomieszczenia, w którym zostały zamontowane. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Istnieje bowiem szkło selektywne, które niczym nie różni się od tego, znajdującego się w klasycznej szybie. Bez względu na kolor, szyby absorbcyjne w znaczny sposób redukują ilość promieniowania słonecznego, dostającego się do budynku. W ten sposób chronią pomieszczenie przed zbytnim nagrzaniem.
SZYBY REFLEKSYJNE
Podobnie jak szyb absorbcyjnych, ich zadaniem jest redukcja ilości promieni słonecznych, które docierają do wnętrza pomieszczenia. By uzyskać taki efekt, zostają one napylone warstwą tlenków metali lub niemetali szlachetnych. Szyby refleksyjne odbijają część promieni słonecznych, na zasadzie podobnej do lustra. Okna wyposażone w takie szyby utrudniają zaglądanie przez nie do środka, gdyż od zewnątrz niewiele widać. Stąd też takie rozwiązanie doskonale sprawdza się, gdy mamy wścibskich sąsiadów i zależy nam na odrobinie prywatności.
SZYBY SAMOCZYSZCZĄCE
Ten rodzaj szyb posiada powłokę hydrofoliwą, która pod wpływem promieniowania UV powoduje rozpad zanieczyszczeń, które się na niej znajdują. Wszelki pozostały brud z łatwością możemy zmyć wodą. Na podkreślenie zasługuje również fakt, iż w przypadku szyb samoczyszczących woda nie pozostawia smug ani nieestetycznych zacieków. W efekcie więc okna nie wymagają częstego odświeżania, a szyby i tak pozostają czyste.
SZYBY BEZPIECZNE
Ich głównym zadaniem jest minimalizacja obrażeń ciała, w przypadku ich rozbicia. By to osiągnąć wykonane są one ze szkła hartowanego, bądź laminowanego. Rozbite szkło hartowane po uszkodzeniu rozsypuje się w bardzo drobne kawałki, mające tępe krawędzie. Niweluje więc wszelkie skaleczenia. Szkło laminowane, zaś składa się z dwóch tafli, pomiędzy którymi znajduje się warstwa folii PVB. W przypadku rozbicia pozostaje w jednym kawałku. Istnieją różne rodzaje szyb bezpiecznych, oznaczonych klasami 01 i 02 – ochrona przed zranieniem, czy też P1A i P2A – odporność na rozbicie.
SZYBY ANTYWŁAMANIOWE
Ich głównym zadaniem jest ochrona pomieszczeń przed nieproszonymi gośćmi. Zazwyczaj do produkcji szyb antywłamaniowych używa się dwóch tafli szkła oraz kilka warstw folii PVB, gdyż bardzo trudno je rozbić. Szyby posiadające klasę P3A i P4A zastępują kraty o oczku 150 mm z drutu stalowego o średnicy 10 mm. Klasą P5A i P6B można zastąpić pręty stalowe o średnicy 12 mm, natomiast P7B i P8B – już 16 mm. Decydując się na szyby antywłamaniowe nie musimy zakładać okratowania w oknach. Uzyskujemy więc nie tylko doskonały efekt wizualny, ale również ochronę przed włamaniem.