Skontaktuj się z nami
+48 728 175 523
+48 880 905 248

Okna tarasowe – fenomen nowoczesnego budownictwa

 

Obecnie okna tarasowe cieszą się coraz większą popularnością. Nie bez przyczyny ten rodzaj okien wybierany jest do nowopowstających domów. Dodają one bowiem lekkości całemu budynkowi, a wnętrze czynią bardziej nowoczesnym i optycznie je powiększają. Okna tarasowe pozwalają nam cieszyć się pięknymi widokami oraz dają nam dużą ilość światła, co jest szczególnie ważne, gdy na zewnątrz zaczyna robić się szaro i ponuro. Zapewniają też wygodne wyjście z salonu czy sypialni na taras.

Okna tarasowe – wielkość okien a dobór surowca

W dużych i ciężkich oknach tarasowych najczęściej stosowane są profile aluminiowe lub drewniane, które zapewniają wytrzymałość całej konstrukcji, a poza tym wyglądają elegancko i efektownie. Można skorzystać również z okien PCV, jednak należy przy tym pamiętać o specjalnych wzmocnieniach, bądź poziomych i pionowych podziałach, dzięki którym możemy zwiększyć powierzchnię okna tarasowego.

Okna tarasowe Szczecin – popularne rozwiązania

Najbardziej popularnymi oknami tarasowymi, szczególnie wybieranymi w budownictwie wielorodzinnym są okna balkonowe uchylno – rozwierane. Prócz wielkości, niczym nie różnią się od zwykłych okien – mają takie same mechanizmy, okucia, zawiasy czy klamki. Nie mają też specjalnego progu. Jeśli zdecydujemy się na montaż okien uchylno – rozwieranych, musimy pamiętać, by pozostawić wolne miejsce na ich otwarcie. Stąd też tego typu okien nie stosuje się w przypadku dość szerokich skrzydeł, bowiem korzystanie z nich byłoby dosyć niewygodne. Szerokie skrzydła uzyskuje się np. przy zastosowaniu okien aluminiowych, czy stalowych. Z pewnością zaletą tych okien jest relatywnie niska cena. Jeśli więc nie przeszkadza nam przekraczanie niezbyt wygodnego progu, to z pewnością będziemy zadowoleni z zakupu okien uchylno – rozwieranych.

Okna tarasowe, a komfort użytkowania

Jeśli jednak cenimy sobie wygodę, mamy małe dzieci, bądź chcemy zamontować okno tarasowe w pomieszczeniu, w którym mieszka starsza osoba, doskonale sprawdzą się okna podnośno – przesuwne HS. Mają one bowiem niski, zaledwie 20 mm próg, stąd też bez problemu przejedzie po nim dziecięcy wózek i rowerek czy przejdzie starsza osoba. Okna HS pozwalają na wykonanie dużego rodzaju przeszkleń. Świetnie nadają się więc do nowoczesnych domów jednorodzinnych. Są bardzo wygodne w użytkowaniu i nie wymagają posiadania dużej ilości wolnego miejsca we wnętrzu. Na podkreślenie zasługuje również fakt, iż okna podnośno – przesuwne HS można wykorzystać do zabudowy narożnika budynku, tworząc tym samym wspaniałą i niebanalną aranżację.

 

Bardzo często wybieranym typem okien tarasowychokna PSK uchylno – przesuwne, stanowiące tańszą wersję przesuwnych okien tarasowych. Ich zaletą jest to, że przy otwieraniu nie zajmują zbyt wiele miejsca. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy swobodnie zagospodarować powierzchnię wokół okna, umieszczając jakiś mebel czy po prostu wieszając firany i zasłony, nie martwiąc się już o miejsce potrzebne na otwarcie. Okna tarasowe PSK najczęściej wybierane są przez właścicieli domów lub mieszkań o dużej powierzchni. Najlepsze modele uchylno – przesuwnych okien tarasowych wyposażone są w dodatkowy mechanizm sterujący, umieszczony w klamce okiennej, który ułatwia otwieranie i zamykanie nawet tych najcięższych skrzydeł. Okna PSK nie mają jednak niskiego progu, jak okna HS oraz nie mogą być aż tak duże. Przy montażu dużych okien, warto zainwestować w pomoc specjalisty.

 

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest montaż okien tarasowych składano – przesuwnych, tzw. harmonijkowych FS. Pozwalają one na całkowite otwarcie wnętrza, a tym samym połączenie go z tarasem, bądź ogrodem.

© 2020 OKNO PROJEKT. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl