Skontaktuj się z nami
+48 728 175 523
+48 880 905 248

Okna stanowią niezwykle ważny i nieodzowny element każdego budynku. Montuje się je zarówno w domach czy budynkach wielorodzinnych, jak i w lokalach użyteczności publicznej. Bogata gama wariantów i kolorów okien, wykonanych z różnych materiałów sprawia, że wybór najodpowiedniejszego produktu wcale nie jest łatwy. Jednak decydując się na zakup okien warto zwracać uwagę nie tylko na ich cechy zewnętrzne, ale przede wszystkim na parametry techniczne. One to bowiem mają wpływ na ilość światła, straty ciepła, hałas czy zyski energii słonecznej. Nie można również zapomnieć o dobrym montażu, który sprawi, że okna osiągną deklarowane przez producenta parametry i posłużą nam przez długi czas. Na jakie parametry warto  więc zwracać uwagę podczas zakupu okien? Odpowiadamy!

zakup okien

Współczynnik przenikania ciepła okien – dlaczego jest tak ważny?

Jednym z najważniejszych parametrów, charakteryzujących stolarkę okienną jest współczynnik przenikania ciepła okna. Określa on ilość ciepła, które przepływa przez metr kwadratowy powierzchni okna, przy założeniu, że różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia wynosi 1 K. Parametr ten oznaczany jest symbolem Uw i wyraża się go w jednostkach W/(m²·K) . Im niższa wartość współczynnika przenikania, tym okno wykazuje lepszą izolacyjność termiczną, a tym samym budynek jest bardziej energooszczędny. Ma to ogromne znaczenie nie tylko w budownictwie pasywnym, ale również w tradycyjnym.

Maksymalna wartość współczynnika Uw jest określana w przepisach budowlanych. Według obowiązującej normy 2021 wynosi on:

  • 0,9 W/(m²·K) – dla okien pionowych i drzwi balkonowych;
  • 1,1 W/(m²·K) – dla okien połaciowych. 

Izolacyjność termiczna zależy od wielu czynników. Warto zdać sobie sprawę, że najwięcej ciepła ucieka z pomieszczenia przez szyby. Wynika to z ich dużej powierzchni oraz niewielkiej grubości. Dlatego też w oknach energooszczędnych montowane są pakiety wieloszybowe, najczęściej trzyszybowe, pomiędzy którymi znajdują się komory wypełnione argonem, bądź innym gazem. By ograniczyć straty ciepła, wykorzystuje się też ramki dystansowe, wykonane z tworzywa sztucznego. Grubsze ramy okienne, wykonane z materiałów o odpowiedniej sprężystości, odpornych na wysokie temperatury również zapewniają lepszą izolację termiczną.

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że nawet najbardziej energooszczędne okno o najmniejszym współczynniku Uw nie zapewni ciepła w budynku, jeśli będzie niewłaściwie zamontowane. Warto więc zastosować tzw. ciepły montaż, zwany też warstwowym, w którym prócz pianki stosuje się również taśmy paroprzepuszczalne i paroszczelne. 

Współczynnik izolacji akustycznej okien – o czym nas informuje?

Izolacyjność akustyczna okien to bardzo ważny parametr, o który warto zadbać, w szczególności gdy budynek jest usytuowany w dość głośnej okolicy – przy drodze szybkiego ruchu, budowie czy placu zabaw. Parametr ten oznaczany jest symbolem Rw i wyrażany w decybelach (dB). Współczynnik izolacyjności akustycznej pozwala nam określić, w jakim stopniu dane okno będzie chronić wnętrze przed dźwiękami dobiegającymi z zewnątrz. W przeciwieństwie do Uw,  im większa wartość Rw, tym wyższy poziom izolacyjności akustycznej okna. 

Współczynnik izolacyjności akustycznej okna zależy od wielu czynników. W tym przypadku decydująca jest sama konstrukcja okna, a także rodzaj materiałów, użytych do jego produkcji. Aby okno naprawdę skutecznie tłumiło dźwięki z zewnątrz – hałas uliczny, jadący pociąg, szczekanie psa czy roboty drogowe, powinno być wykonane z odpowiednio zbudowanych profili oraz posiadać kilka komór. Oczywiście niezbędne jest również zastosowanie wzmocnień termicznych, które w znacznym stopniu wpływają na stopień dźwiękochłonności danego okna. Prócz wymienionych elementów, warto zadbać również o samą szczelność okna, wybierając odpowiednie uszczelki czy zwracając uwagę na gęstość ryglowania okuć. 

Standardowe okno ma stopień izolacji akustycznej na poziomie około 30 dB. Taki parametry jest wystarczający, jeśli budynek położony jest w spokojnej okolicy czy na wsi. Jeżeli jednak został on wybudowany w miejscu, gdzie hałas jest dużo bardziej uciążliwy, warto zdecydować się na zakup okien o Rw wynoszącym co najmniej 36dB, bądź też pomyśleć o montażu okien dźwiękoszczelnych. 

Współczynnik przepuszczalności światła – jaki powinien być?

Jednym z parametrów, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu okien jest współczynnik przepuszczalności światła. Parametr ten oznaczany jest symbolem Lt i wyrażany w procentach (%). Współczynnik przepuszczalności światła informuje nas jaka część światła widzialnego, padająca pod kątem bliskim 90 stopni przepuszczana jest przez szkło. Im wyższy procent przepuszczanego światła, tym pomieszczenie będzie jaśniejsze, a tym samym komfort jego użytkowania znacznie wzrośnie. 

Współczynnik przepuszczalności światła zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest liczba tafli szła, które znajdują się w pakiecie szybowym. Im więcej szyb, tym trudniej osiągnąć wysoką wartość parametru Lt. Duże znaczenie mają również surowce, wykorzystywane do produkcji szkła czy też grubość poszczególnych tafli, tworzących wkład szybowy. Co więcej, współczynnik przepuszczalności światła zależy również od obecności powłok niskoemisyjnych, stosowanych, by ograniczyć wydostawanie się ciepła na zewnątrz. Decydując się więc na takie rozwiązanie, warto wybrać nowoczesne powłoki, które nie tylko zapewniają termoizolacyjność, ale również sprawiają, że do pomieszczenia trafia wiele światła. 

Zgodnie z obowiązującymi normami, współczynnik Lt dla okien powinien wynosić co najmniej 70%. Być może sam parametr nie robi zbyt wielkiego wrażenia, jednak nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że lepiej spędzać czas w jasnym i ciepłym wnętrzu, szczególnie gdy przed nami jesienno -zimowy czas. 

Deklaracja Właściwości Użytkowych okien – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Deklaracja Właściwości Użytkowych (DWU) jest jednym z najważniejszych dokumentów, którym powinien być opatrzony każdy wyrób budowlany, wprowadzany do obrotu. Wydawana jest dla wszystkich produktów, które pozytywnie przeszły badania zgodności z normą, bądź też posiadają krajową lub europejską ocenę techniczną. 

Od lipca 2013 roku obowiązują przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011, z których wynika iż wszyscy producenci okien i drzwi zewnętrznych zobowiązani są do stosowania procedur zgodnych z aktualnymi przepisami europejskimi i normami zharmonizowanymi, czyli powinni oni informować klientów o właściwościach nabywanych przez nich okien oraz ich stałości w czasie. Deklaracja Właściwości Użytkowych może więc stanowić dla nabywców źródło wiedzy na temat kupowanych produktów. 

Deklaracja Właściwości Użytkowych powinna zawierać:

  • numer dokumentu;
  • kod identyfikacji produktu oraz jego zamierzone zastosowanie;
  • dane producenta oraz jego upoważnionego przedstawiciela;
  • informacje na temat systemu, bądź systemów oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych;
  • informacje na temat normy zharmonizowanej, według której przeprowadzono badania wyrobu, a także notyfikowaną jednostkę, która była odpowiedzialna za ich wykonanie;
  • deklarowane właściwości użytkowe produktu, przedstawione w formie tabeli;
  • odpowiednią dokumentację techniczną – o ile jest to konieczne.

DWU stanowi więc dokument, potwierdzający właściwości danego wyrobu, w tym przypadku okna. Warto zdać sobie sprawę, że sięgając po produkty, które posiadają  odpowiednie certyfikaty, mamy gwarancję, że będą bezpieczne one  i zachowają swoje parametry przez lata.

Decydując się na zakup okien, warto więc nie tylko wybrać materiał, z którego zostały wykonane czy pasujący do elewacji kolor, ale przede wszystkich sprawdzić ich parametry techniczne i certyfikaty. W ten sposób mamy pewność, że produkt spełnia wszelkie normy i posłuży nam przez długi czas.

© 2020 OKNO PROJEKT. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl